Yemek Sepeti satıldı.

Yemek sepetinin satışından çok bu satış bize ne anlatıyor ondan bahsetmek istiyorum. Yemek sepetinin 5 Mayıs 2015 de Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satıldığı haberini aldık. Bu satıştan bir ders çıkartmak için iki firmayı da çok kısa karşılaştırmak yetiyor.

Delivery Hero 2011 yılında kuruldu.
Yemeksepeti 2000 yılında

Delivery Hero bugüne kadar toplamda 1 milyar dolar yatırım aldı
Yemeksepeti düne kadar toplamda 44 milyon dolar yatırım aldı.

Delivery Hero 28 ülkede yaklaşık 100.000 restoran ile çalışıyor
Yemeksepeti 3 ülkede (en son Rusya dan çekilerek Arap Emirliklerine geçmişlerdi ama son durum nedir bilmiyorum) yaklaşık 6 bin restoran ile çalışıyor.

Delivery Hero’nun 2014 de son aldığı yatırım 523 milyon dolardı.
Yemeksepeti dün 589 milyon dolara Delivery Hero’ya satıldı.

Bu tablodan çıkartacağımız ders Türkiye’nin henüz bir dünya çapında İnternet devi olabilecek bir girişime hazır olmadığıdır. Büyük sularda yüzmekten korktuğumuz için mi yoksa yatırımcıların uygun gördüğü bir profil içinde olmadığımız için mi orası tartışılır ama şu açık ki iş aynı iş olmasına rağmen biri bitiyor diğeri büyüyor. Buradan çıkarttığım ders yapılan işin çalışması ve bir sorunu çözmesi yetmiyor.

Bu noktada ne yapılmalı? Türkiye’den iş çıkmaz argümanı artık bayatlamış bir argümandan fazlası değil. Almanya ( Delivery Hero Almanya çıkışlıdır ) sanayisi bakımından güçlü bir konuma sahip olsa da İnternet ekosistemi yeni gelişiyor ve bizden çok da önde olduklarını söylemek doğru olmaz. Elimizde en güçlü hatta ibretlik bir örnek olan connected2.me’yi masaya koyarsak şöyle bir yol haritası çıkıyor; en hızlı şekilde global pazara çıkılmalı, Türkiye’ye bağlanmamalı. Connected2.me yatırım almadan sadece bir yarışmadan aldığı 100bin TL ile direk SanFransisco yoluna düştü ve mashable’de 70bin lirasını reklama harcadı. Türkiye’de kalsaydı bir incisözlük hitini bile zor yakalayabileceği çok da zor tahmin edilebilecek bir durum değil.

Unutmadan yemeksepetinin yıllık cirosu 200 milyon dolar.

Content Protection by DMCA.com

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*