Kod adı: Roslyn

Kod adı Roslyn olan .Net Compiler Platform, open source olan compilerlardan ve C# 6 ile gelen yeniliklerden bahsedeceğim bu yazımda. Roslyn 2014 Nisan ayında Microsoft tarafından San Franciscoda yapılan bir etkinlik duyuruldu ve alışıla gelmiş dil gelişiminin dışına çıkıldı. Microsoft’un eski ceosu Stave Ballmer döneminde başlayan ama yeni ceosu Satya Nadella döneminde hayatımıza giren Roslyn Microsoft’un gerçekten yeniden yapılanmaya başladığını bize gösteriyor. Eskiden içerde ne olup bittiğini mümkün değil öğrenemezdik şuan ise herşey şeffaf bir durumda. .Net compilerların toplantısında ne olup bittiği, alınan kararlar hatta compilerların açık kaynak kodlarını değil görmek kendimize göre değişiklikler yaparak, kendi compiler kurallarımızı oluşturabiliriz.

roslyn1

Hatta bir önce ki yazdım da bahsettiğim gibi compiler için bir değişiklik yapıp bunu Microsoft’a pull request edebiliriz. Diğer büyük değişiklik ise compilerların artık C++ ile değil C# ve VB ile yazılmış olması. Microsoft 2009 dan beri bunun hakkında çalışmalar yapıyordu ve bu çalışmalar şirket içinde “Roslyn” diye anılıyordu. Yeni bir code base’e sahip olan Roslyn compilerlarımızın Microsoft açısından daha sağlıklı ve hızlı bir çalışma ortamı sağlamış bulunuyor ki hızlı bir şekilde yenilikler çıkarttılar. Her gelen versiyonun bir teması olmuştu ancak bu versiyonda Microsoft çalışanları yazılım dünyasında bir soruna çözüm bulamadılar çünkü bir sorun bulamadılar o yüzden bir çok değişiklik sunarak çıktıkları için haliyle buna bir tema ismi veremediler, bundan dolayı Roslyn diye kendilerine hitap ediyoruz.

Csarpgelisimi
http://roslyn.codeplex.com/ ve https://github.com/dotnet/roslyn adreslerinden Roslyn’e ulaşabilir ve toplantılarda neler konuşulduğuna bakabilir ayrıca Microsoft çalışanlarına soru sorabilirsiniz.
C#6 ile hayatımıza giren yeniliklerden bahsetmeden önce bu yenilikleri deneyebilmek için minumum gereksinimimiz Visual Studio “14” CTP 3 veya Visual Studio “14” SDK dir. Bunuda söyledikten sonra yeniliklerimize geçelim.
Yeniliklerin bulunduğu yazı için tıklayınız

Content Protection by DMCA.com

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*